یا محبوب

مدتها بود که مطلبی ننوشته بودم. و نمیخواستم که دیگه در این مکان چیزی بنویسم. اما مسائلی اتفاق افتاد که نوشتن این مطلب را با همکاری عزیز دیگری از سر میگیرم / یک سیر طبیعی که از ابتدا پایه وبلاگ بر آن نهاده شده بود دنبال و پیگیری می شه. انشالله که از راهنمایی شما برخوردار شیم؛ و اما ادامه مطالب گذشته.

پیش از این گفتیم که ادله عقلی و نقلی برای دعا کردن چیست، و البته آداب دعا رو نیز در دو قسمت که یازده مورد بود رو گفتیم. در ادامه مطالب می پردازیم به اهمیت اصرار و تکرار خواندن دعاها.

تکرار دعاها و اصرار ورزیدن در ادامه آنها دارای نقش بسیار مهمی در رسیدن به مقصد و بدست آوردن حاجت می باشد. و این نکته بسیار مهمی است که همه کسانی که با کتاب های دعا سر و کار دارند، باید به آن توجه داشته باشند؛ زیرا قالب افراد قدرت و توانایی اون رو ندارند. که با خواندن یک دعا و یا یک زیارت، و یا گفتن یک ذکر و انجام یک ختم، حاجت خودشون رو بگیرن و به مقصودشون نائل بشند.

برای روشن شدن این مطلب مثالی ذکر میکنم تا مطلبی رو که گفتم واضح تر بشه: در بسیاری از بیماریهای جسمانی اگر مرض سطحی باشه یا تازه شروع شده و کهنه و مزمن نشده باشه میشه اون رو با یک نسخه مداوا و معالجه نمود، ولی اگر مرض طولانی شده باشه و در بدن انسام ریشه دوانده باشه، بدیهیه که با یه نسخه و یه دوا برطرف نمیشه و محتاج به تکرار معالجه و نیاز به ادامه مصرف دوا داره.

در امراض روحی نیز جریان از همین قراره، اگر شخصی گرفتاری روحی مهمی داشته باشه و یا در اصل مهم نبوده ولی بر اثر گذشت زمان و طولانی شدن اون، در روح ریشه دوانده و به اون معتاد شده باشه در این صورت بدیهیه که مشکل این گونه گرفتاریها رو با خوندن یه بار دعا نمیتوان برطرف نمود، بلکه نیاز به تکرار و ادامه دعا داره، همانگونه که در بسیاری از امراض جسمانی انسان محتاج تکرار و تداوم استفاده از دوا هست.

بنابراین همانگونه که در گرفتاریهای جسمی مداوا را ادامه می دهیم تا دوا کاملا اثر خود را ببخشد، در مواردی که نیاز به دعا می باشد نیز باید خواندن دعا را همچنان ادامه دهیم تا اثر آن ظاهر شود.

البته ممکنه که افرادی با خوندن یک دعا یا ذکر یک اسم از اسماءالله، به نتیجه برسند که در واقع آنها خودساخته و مستجاب الدعوه هستن و عموم افراد نباید توقع داشته باشن که مانند اونها با خواندن یک بار دعا، نتیجه ای که اونها میگیرن رو بگیرن.

این یکی از جهاتی هست که در روایات درباره الحاح و اصرار در دعا تاکید شده. امیدوارم که هممون مشمول الطاف الهی قرار بگیریم و با تمسک به دعاهایی که از جانب ائمه اطهار بهمون رسیده راه حق و عدالت رو در پیش بگیریم و عاقبت به خیر بشیم. برا ما نیز دعا کنید.

 

اللهم عجل لولیک الفرج

آمین