نامه سرگشاده حاتمی کیا به وزیر اطلاعات و پاسخ وزیر

 یا محبوب

 

شاید همیشه سخن گفتن در زمینه یک چیز صحیح نباشه. هنگامی که ما در یک کشور زندگی می کنیم باید به تمام اتفاقات و مسائلی که در اطرافمون رخ میده توجه داشته باشیم. چه مسائل سیاسی و چه مسائل فرهنگی و هنری و چه مسائل اجتماعی. ما هم که ادعا داریم تو زمینه هنر هستیم  و یه نموره هم کارای حرفه ای تو زمینه سینما انجام دادیم  و با حاتمی کیا هم همکار بودیم تو 2 تا فیلمش  و کلی از این بابت دک و پز به راه انداختیم  و انگار شاخ غول شکستیم حیفه در مورد جشنواره فیلم فجر که این روزها داره برگزار میشه چیزی نگیم. شاید اطلاع داشته باشید که جشنواره امسال بدون حاتمی کیا برگزار میشه و فیلم به رنگ ارغوان نمایش داده نمیشه. یه سری از روزنامه ها اومدن و نوشتن که فیلم حاتمی کیا مجوز نگرفت و یا توقیف شد و یا چون فیلم سیاسی بود از پخشش جلوگیری به عمل اومد. اما حقیقت چیز دیگه ای هستش.ماجرا از این قراره که خود ابراهیم حاتمی کیا فیلمش رو از جشنواره کشید بیرون و هیچ توقیفی هم در کار نیست. حاتمی کیا خودش این تصمیم رو گرفت و دلایل اون رو هم در نامه سرگشاده ای که به علی یونسی وزیر اطلاعات کشورمون نوشته میتونید بخونید. متن کامل این نامه بدون هیچ ویرایش بدین شرح است:

 

'ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم.' و با غم، شکوه آغاز کردین. هر جا با عقل و استدلال امنیتی سخن گفتید، نفهمیدم؛ ولی هرجا با دل سخن گفتید با جان دل گرفتم. دانستم که به نمایندگی از شاکیان دل شکسته 'یاران سایه سبز' سخن می‌گویی.
برادرم، به غم شما و یارانتان احترام قائلم؛ همان‌گونه که شما، به نیت من احترام قائل بودید. اجازه دهید شهادتنامه آن نشست را رسا بخوانم. شهادت می‌دهم که: 'اجازه دادید که «
به رنگ ارغوان» علی‌رغم میل باطنی‌تان به نمایش درآید، بی‌آنکه ثانیه‌ای حذف شود' و من قادر بودم جلسه را با همین توافق ترک کنم و فیلم در جشنواره شرکت کند. ولی من برنخواستم. چرا که با دلم آمده بودم و دل هنوز آرام نبود.
برادرم؛ بدانید من و شما از یک قبیله‌ایم، اگر چه تلاشمان در دو ساحت مختلف قرار دارد ما عیانیم و
آشکار و شما به زعم من در سایه‌اید و ناپیدا.
به قول شهید آوینی 'من در بوستان عافیت‌طلبی شکرخوری و شکرشکنی نمی‌کنم.' بر ما رواست که آزمون و خطا کنیم و من این ماموریت را از پیرمان، به دست‌خط عشق، حواله گرفته‌ام. شاید «به رنگ ارغوان» گل سرخ خارداری باشد که دل یاران را ریش کرده است، ولی شما می‌دانید که من نیتی جز تقدیم گل نداشتم.
شهادت می‌دهم که به عنوان پدر معنوی «به رنگ ارغوان» با میل و خواست شخصی خودم فیلم را از شرکت در جشنواره فجر محروم می‌کنم. می‌گویم محرومیت و این سخت و دردناک است. می‌دانم که شما نیز همچون من از اینکه حاصل یک سال زحمت اهالی هنر در دولت هنردوست خاتمی چنین سرنوشتی پیدا کرده است متاسف هستید. ولی با اطمینان و با صدای رسا می‌گویم که اجازه به هیچ خناسی نخواهم داد که این رود ارادت را برکه‌ای ساکن تصور کند که می‌تواند ماهیان نامشروع خود را پرورش و صید کند. من و یارانم منتظر روزی خواهیم بود که «به رنگ ارغوان» در فضایی صرفاً فرهنگی به همراه شما و یارانتان، در منظرنگاه مخاطبان اصلی آن قرار گیرد. انشاء‌الله.
نویسنده و کارگردان فیلم «به رنگ ارغوان»،
ابراهیم حاتمی‌کیا"

 

 

 

پاسخ وزیر اطلاعات به نامه حاتمی‌کیا

حجت‌الاسلام علی یونسی، وزیر اطلاعات در پی نامه اخیر ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان فیلم «
به رنگ ارغوان»، که چند روز پیش از آغاز جشنواره فجر از برنامه نمایش‌ها حذف شد، طی نامه‌ای به اظهارات وی پاسخ گفت.
متن این نامه به شرح زیر است:

"هوالحبیب
برادر عزیز، جناب آقای حاتمی‌کیا؛
سلام علیکم،
احتراماً، نامه پرشور و شعور شما را مطالعه نمودم. تصمیم شایسته را ارج می‌نهم و به تیزهوشی و سعه صدر شما آفرین می‌گویم. بی‌تردید چنین اقدام شجاعانه‌ای از نسل انقلاب و دفاع مقدس دور از انتظار نیست؛ نسلی که هنرمندانش محصولات به یادمانی چون «دیده‌بان»، «مهاجر»، «آژانس شیشه‌ای» و... ارائه کردند. هنری که شهید آوینی پایه‌های نظری آن را تقویت نمود و عزیزانی چون جناب‌عالی آن را به منصه ظهور رساندند.
اطمینان دارم که کارگردان «
به رنگ ارغوان» در پی تقویت پایه‌های اقتدار دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده است. آرزو دارم فضای مطلوب شما برای نمایش فیلم هر چه زودتر فراهم شود، در این راستا آماده همکاری هستم.
علی یونسی، وزیر اطلاعات"

 

جهت اطلاع اون دسته از دوستانی که می خوان بدونن فیلم در چه موردی هست فقط به این مطلب اشاره میکنم که فیلم در مورد یک مامور امنیتی هستش که در خلال ماموریتش عاشق یه دختر میشه. باقیش باشه برای وقتی که فیلم رو دیدید. حیفه که داستان رو براتون بگم.

سبز باشید

 

اللهم عجل لولیک الفرج

 

آمین

 


"یا شاهد
اجازه دهید شما را برادر خطاب کنم، جناب آقای یونسی وزیر محترم دولت خاتمی،
شما در آن دعوت با سلام آغاز کردین. حافظ گشودین و این بیت آمد و خواندید که:

/ 0 نظر / 23 بازدید