آآداب دعا - قسمت چهارم

بعونک یا محبوب.

 

می خوام زود بنویسم اما نمیشه. الان هم که رفتیم تو ایام امتحانات و دیگه هیچی. گفتم تا قبلش یه چیزی بنویسم تا وبلاگ رو زمین نمونه. اول یه چیزی به یکی بدهکارم که همینجا صاف میکنم.رم. اینم برای اون بزرگوار. اما بعد.

ازت معذرت میخوام. به خاطر همه اشتباهاتم. به خاطر گناه ندونستم. ببخش. بازم بزرگواری کن ومنو ببخش. تو همیشه منو شرمنده میکنی. بازم شرمندم کن. دوست دارم. با همه وجودم دوست دارم.

هر آدمی تو زندگی اشتباهاتی میکنه که شاید اطلاع نداشته باشه و حواسش نباشه که کارش خطاست. پس همینجا از همه عذر خواهی میکنم اگه من براشون مشکل ساز شدم.میدونید، بامداد جمعه هست الان. خیلی حالم گرفته، خیلی، آخه مگه من چقدر میتونم دل مولا رو بشکونم؟ چقدر حضرت خون دل بخورند از من؟ هیهات. بگذارید دیگه چیزی بیش از این نگم چون اصلا روش رو ندارم. ادامه آداب دعا:

 

هفتم : پاکیزه و حلال بودن خوراک و پوشاک دعا کننده است؛ زیرا که دعای شایسته از عمل شایسته است. آیا عمل خوب و شایسته با حرام و پلیدی جمع میشه؟ حضرت رسول اکرم(ص) در این باره فرموده اند که: کسی که دوست دارد دعایش مستجاب شود غذا و کسب خود را پاک و حلال نماید. در حدیث قدسی هم آمده که : ای بنده من از تو دعا کردن و بر من اجابت است، و دعایی از من پوشیده نمیشود جز دعای کسی که از حرام می خورد. حضرت امام صادق (ع) نیز فرموده اند : کسی که دوست دارد دعای او مستجاب شود، باید کسب و کارش را پاکیزه و حلال نماید. و البته بسیار حدیثها و روایتهای دیگر در این زمینه موجود است.

 هشتم : حقوقی که از مردم در عهده دارد ادا کند. در این مورد حضرت امیر (ع) می فرمایند که : خداوند به عیسی بن مریم وحی فرمود که : به گروه بنی اسرائیل بگو ...... من دعای کسی را که در نزد او حق مردم است نمی پذیرم.

 نهم : گناه مانع بر آورده شدن حاجت است. امام باقر(ع) در این مورد فرمودند : بنده ای از خدا حاجتی مسئلت می نماید، از شان بنده این است که حاجت او به زودی یا بعد از مدت زمانی برآورده شود، اما بنده مرتکب گناه می شود، خداوند متعال به ملکی می فرماید: حاجت او را برآورده نکن و او را از آن محروم نما؛ زیرا که او تعرض به غضب من کرد، و سزاوار محرومیت از جانب من شد.

دهم : حسن ظن به اجابت دعا داشته باشد. یعنی یقین داشته باش. چون خلف وعده از خداوند محال هستش. مگو خود حضرت محبوب نگفت که (ادعونی استجب لکم) ((مرا بخوانید تا شما را اجابت نمایم)). خدا امر به دعا کرده و استجابتش رو هم ضمانت کرده، پس خلاف وعده نمیکنه. مطمئن باشید. حدیث داریم که : هنگامی که خواستی دعا کنی با قلب خود به درگاه حضرتش روی آور، آنگاه باور به اجابت داشته باش.

 یازدهم : اصرار و پافشاری در دعا کند. علامه بزرگوار مرحوم مجلسی می فرمایند که در کتاب آسمانی قبل از قرآن آمده که ((از دعا خسته و ملول مشو، زیرا که من از اجابت خسته و ملول نمیشم)) پیامبر(ص) می فرمایند : خداوند سائل مصر و پافشاری کننده را دوست می دارد. امام رضا (ع) می فرمایند : همانا فرد مومن حاجتی را از خداوند می خواهد پس حاجت او به تاخیر می افتد به خاطر اینکه خداوند صدای او را دوست دارد و می خواهد ناله او را بشنود. امام صادق نیز می فرمایند که : بنده ای که خدا دوستش دارد و پیوسته در امری خدا را می خواند، به ملکی که موکل حاجت اوست خطاب می رسد : حاجت بنده ام را برآور ولی عجله نکن، زیرا من دوست دارم صدا و ندای او را بشنوم. و بنده ای را که خدای را دشمن است وقتی پیوسته در  امری دعا می کند، به ملکی که موکل اوست خطاب می شود، بشتاب و حاجت بنده ام را بده؛ زیرا من دوست ندارم ندا و صدای او را بشنوم. حضرت فرمودند: (در این مواقع) مردم میگویند: او به خاطر کرامتی که داشت حاجت روا شد، و این به جهت خواری از حاجتش منع شد! روز قیامت خداوند متعال می فرماید: بنده من! مرا خواندی و من اجابت تو رت به تاخیر انداختم اینک این اجر و پاداش تو، و مرا در فلان حاجت و فلان حاجت خواندی، من اجابت تو را به تاخیر انداختم، اینک این اجر و پاداش آن. حضرت ادامه دادند که : در آن روز مومن آرزو میکند که ای کاش! در دنیا هیچ دعای او مستجاب نمیشد، و این هنگامی است که اجر و پاداش نیک آن را در آخرت می بیند.

 

و تمام شد آداب دعا. و به قولی من وظیفه خودم رو در این مورد انجام دادم. اما حالا شما بگید که حالا که آداب دعا رو یاد گرفتید چه دعایی رو باید پیش از همه بگید. به این سوالم پاسخ بدید.

اللهم عجل لولیک الفرج

 

آمین

/ 0 نظر / 6 بازدید