آداب دعا - قسمت دوم - ترغیب به دعا از نظر هدله عقلی و نقلی

بعونک یا محبوب

 

سلام . امیدوارم که حالتون خوب و خوش سرحال باشه و امیدوارم که منو هم از یاد نبرده باشید. دیدید این یه هفته هم چه زود تموم شد. الوعده وفا. رسیدیم سر قرار. قبل از اینکه بنویسم یه چیزی بگم ؟؟ خدا وکیلی تا حالا به این حرفایی که زدم فکر کردید؟ تا حالا به دنبال این بودید ببنید که تا حالا چرا ما دعا میکنیم؟ پس حالا دلیل نقلی رو هم بشنوید:

اونچه از احادیث به ما رسیده اینه که هر فردی چه سالم و چه مبتلا نیازمند دعا هستش و البته فایده دعا هم اینه که دعا بلایی رو که آدم گرفتارش هست برطرف میکنه و البته اون بلاهایی هم که در راه هستش رو از آدم دور میکنه. و یا سودهایی که آدم در جستجوش هست رو نصیب آدم میکنه ( حالا میتونه هم مادی باشه و یا معنوی ) و یا خیری که به دستش آورده رو میاد برای همیشه پابرجا و ثابت میکنه و اون رو از زوال و نابودی دور نگه می داره. به همین دلیله که اعمه بزرگوار ما دعا رو به عنوان سلاح توصیف فرمودند. سلاح هم وسیله ای هستش که به وسیله اون نفعی عاید انسان میشه و ضرر هم از آدم دور میشه و معلوم هست که انسان با سپر خودش رو از ناگواری ها حفظ میکنه.

یه روز رسول اکرم میان اصحاب نشسته بودن و عرض میکنند که آیا می خواهید شما را به سلاحی که از دشمنانتان رها کرده و رزق و روزی شما را زیاد کند راهنمایی کنم؟ اصحاب عرض کردند که بلی یا رسول الله. حضرت هم فرمودند که شب و روز پرودگارتان را بخوانید، زیرا که دعا اسلحه مومن است.

حضرت علی (ع) هم فرمودند که : دعا سپر مومن است، و زمانی که دری را زیاد بکوبی در به روی تو باز می شود.

امام صادق (ع) نیز فرموده اند که : دعا موثر تر از نفوذ نیزه آهنین است. همینطور حضرت امام کاظم (ع) فرموده اند که همانا دعا آنچه را که در لوح محفوظ مقدر شده و آنچه را که مقدر نشده را بر میگرداند. راوی میگه عرض کردم که معنای آنچه را که مقدر شده را فهمیدم اما مقصود از آنچه مقدر نشده چیست؟ حضرت هم جواب دادند که دعا می کند که آنچه تاکنون مقدر نشده، در آینده نیز مقدر نشود.

روایت و حدیث زیاده. بگذارید چند تا از اونها رو بگم:

امام کاظم (ع) : بر شما باد به دعا، زیرا دعا و درخواستاز خدای متعال، بلا را رد میکند؛ بلایی که مقدر شده و حکم الهی بر آن جاری شده و فقط مهر و امضاء بر آن زده نشده، پس اگر خدا به برطرف کردن چنین بلایی خوانده شود و از باری تعالی برگرداندن آن خواسته شود، خدا آن را برمی گرداند.

امام باقر (ع) : دعا قضای حتمی و امضاء و محکم شده را برمی گرداند.

امام سجاد (ع) : همانا دعا و بلا تا روز قیامت کنار هم هستند ( یعنی یکی از آن دو حتما باید واقع شود )، همانا دعا بلائی را که حتمی و محکم شده است بر میگرداند. و یا در جای دیگر می فرمایند که : دعا بلای نازل شده و نازل نشده را بر می گرداند.

 

خب دلایل رو براتون گفتم. اگه سوالی داشتید بپرسید. ما عمرا جواب بدیم. شوخی کردم بابا چرا به دل میگیری. انشالله از هفته بعد به آداب دعا می پردازم و 10 آدابی رو که دعا داره رو براتون کامل میگم. حتما حتما حتما بخونید این آداب رو. چون بسیار مهم هستند و ممکنه که زندگیتون رو از این رو به اون رو کنه. همشون هم دلیل و مدرکش موجوده. خواستید براتون میگم از کجا آوردم.

التماس دعای خیلی خیلی زیاد از همتون دارم و امیدوارم که این حقیر کوچول موچول رو از دعاهاتون فراموش نکنید که محتاج هستم خیلی زیاد. از نوع خفنش. در آخر این مطلب هم بگم که من اگه به شما کم سر میزنم از رو بی معرفتی نیست. خداوکیلی اونقدر سرم شلوغه که نمیرسم به خودم  هم سر بزنم.(یعنی وبلاگ خودم رو حتی نگاه کنم.) پس به دل نگیرید. نگید این نمیاد پس ما هم نمیریم بهش سر بزنیم. مطمئن باشد هر وقت فرصت کنم میام به دیدن دست نوشته های گل شما. دوستتون دارم به اندازه همه دنیا.  سبز باشید.

تا بعد ......

 

/ 0 نظر / 17 بازدید