آداب دعا - قسمت سوم

یا محبوب

 

سلام....... آقا من شرمنده ، به خدا میدونم دیر کردم اما امتحان داشتم اونم خیلی سخت بود که خدا رو شکر خوب شد. باید اسم چند تا رو اینجا بیارم که همیشه حواسشون یه جوری به من هست. اول زهرای خودم که همیشه تو سختیها کنارم بوده و بیشتر از یه نموره همدل و همرازمون شده. بهتر از زهرا رو من حقیقتاً ندیدم. اگه کسی دیده یه خبری بده به ما تا بریم یکی دیگه از عجایب الخلقه رو ببینیم و به ثبت برسونیم. البته به اسم خودمون. از خواهر گلم هم باید تشکر کنم. بهترین خواهر دنیا، یعنی شکوفه. همیشه حواسش به من هست و مثل یه خواهر گل گلابی از من مراقبت میکنه. اگه بدونید چقدر خوبه .شکوفه جونم مرسیییییییییییییی. یه اسم هم ببرم تا خودش بدونه من به یادش هستم ولی اون واقعا معرفت نداره ما رو تحویل بگیره. اکی .امیدوارم قاصد بهش بگه ما اینجا ازش ذکر خیر کردیم، چون میدونم حتی اینجا هم نمیاد. به هر حال امیدوارم هر جا که باشه سالم باشه و سلامت و تو کارها و درسهاش موفق. چون خیلی برا ما عزیز هستش. اصلا همشون سالم باشن و موفق. هم زهرا و هم شکوفه و هم اکی و هم همه شما بچه های خوب. راسی AC  رو میشناسید؟ من فکر کنم که خدا خیلی دوسش داره. چون تا دعا کرد من به روز کنم نوشته من هم آماده شد. خلاصه بازم ممنونم که هستید با ما. راسی این رفقای جدید از ما راضی هستن ایشالا؟؟

خب، اما ادامه مطلب تا اینجا اومد که دلایل دعا رو براتون گفتم. معلوم شد که اگر با رعایت آداب دعا ما به دعا بپردازیم آثار عجیب و سنگینش رو تو رسیدن به حاجات خودمون میبینیم. حالا خود آداب دعا که خیلی نازه. کلی آدم تو معنویات غوطه ور میشه. تو کتاب ((المختار من کلمات الامام المهدی)) اومده که آداب دعا رو فرا بگیر و بنگر که چه کسی رو میخونی؟ و چگونه میخونی؟ و برای چی میخونی؟ و بیندیش که از چه میپرسی؟ و برای چه میپرسی؟

اگه دعا رو با شرایطش انجام ندادید منتظر اجابتش نباشید، چون حضرت محبوب از آشکار و نهان همه ما با خبره، شاید خدا رو به چیزی می خونی که از او نهان، خلاف اون رو میدونه. اینو هم بدونید که اگه خدا ما رو به دعا امر نمیکرد ولی ما با اخلاص دعا میکردیم، از فضلش دعای ما رو اجابت میکرد، پس چطور حالا که خودش ضامن استجابت دعا شده و ضمانت کرده که دعایی که با آدابش انجام بشه رو اجابت نکنه؟

آداب دعا

آداب دعا یازده تاست:

 اول : با (( بسم الله الرحمن الرحیم )) شروع بشه.حضرت محمد (ص) فرمودند: که دعایی که اولش ((بسم الله الرحمن الرحیم )) باشه رد نمیشود.

دوم: پیش از دعا حمد و سپاس پروردگار را به جای آورد. حضرت امام صادق (ع) فرمودند: که هر دعایی که قبل از آن حمد و سپاس خدای متعال گفته نشود، دعایی ناقص و ابتر است. (تو این زمینه یه دعایی هست که اگه می خواهید بگید تا براتون بفرستمش)

سوم: بر محمد و آل محمد ( ص ) صلوات فرستد. باز در این مورد حضرت رسول فرمودند که : درود و صلوات فرستادن شما بر من، سبب اجابت دعای شما و پاکیزه شدن اعمال شما است.  امام صادق (ع) نیز در همین زمینه فرمودند که دعا همواره در حجاب است تا اینکه بر محمد و آل محمد (ع) صلوات و درود بفرستد. ( تو این زمینه باز اگه اطلاعاتی می خواهید بگید تا براتون ارسال کنم)

چهارم: حضرات معصومین را شفیع قرار دهد. در این زمینه خود حضرت محبوب در سوره مائده آیه 35 می فرماید که (( برای تقرب به سوی او، وسیله طلب کنید)) و هیچ وسیله ای به درگاه الهی نزدیک تر از محمد و خاندانش نیست. هست؟ بگو تا منم بدونم.! تازه خود پیامبر عزیز و گلمون در تفسیر همین آیه فرمودند که آنان ــ یعنی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ــ ریسمان محکم و مورد اطمینان و وسیله به سوی خدا هستند.  ( این مورد خیلی توضیح می خواد که حقیقتا از حوصله اینجا خالی هستش. اگه واقعا دنبال این هستید که بدونید آیا تفسیر این آیه دقیقا خود ائمه اطهار هستند امر کنید تا هوارتا دلیل بریزم جلوتون تا حالشو ببرید.)

پنجم: پیش از دعا به گناهان خود اعتراف کند. در این مورد هم باز حضرت امام صادق (ع) نیز می فرمایند: همانا دعا اولش مدح و ثنا، آنگاه اعتراف به گناه، سپس خواستن حاجت است.

ششم: با قلب غافل و مشغول دعا نکند، بلکه به درگاه خداوند روی آورده و با توجه دعا نماید.  چنانکه امام صادق(ع) باز در این مورد نیز می فرمایند که : همانا خداوند متعال دعایی را که با قلب غافل انجام گیرد، مستجاب نمیکند، چون خواستی دعا کنی با قلب خود به او توجه کن، آنگاه یقین به استجابت دعایت داشته باش.

 

فکر میکنم تا همین حد برای این دفعه خوب باشه. پنج تا از آداب مونده که انشاالله هفته دیگه برای تو عزیز مهربونم میگم. بیایید با هم این آداب رو رعایت کنیم و اونوقت نتیجشون رو ببینیم. راسی درسهام این ترم سنگین شده. وقتی برا خودتون دعا میکنید برا من هم یه نمه کوچولو دعا کنید. باشه؟ آفرین بچه خوب نازنازی.

اللهم عجل لولیک الحجه بن الحسن

آمین

 

/ 0 نظر / 5 بازدید