آداب دعا - قسمت اول

بعونک یا محبوب

 

سلام. سوشیانس (عج) هم متولد شد. یه وبلاگ دیگه به هزاران وبلاگ موجود پیوست و امیدواره که بتونه یه کار کوچیکی انجام بده. اگه برای تفریح به سوشیانس پا گذاشتید کاملا در اشتباه هستید. چون اینجا مکانیست برای نزدیک شما با حضرت محبوب و حضرت بقیه الله الاعظم. حرفهای رمانتیکی یا به قولی پروانه ای کمتر در اینجا محلی برای خود نمایی داره. اما به هر حال از اونها هم استفاده میشه. سعی بر اینه که معنویت رنگ بیشتری در زندگی شما جا باز کنه. پس به سوشیانس خوش آمد بگید و ورودش رو جشن بگیرید و بهش تبریک بگید. خستگی چشمان ناز شما سرمه چشمان خفن ما. این شما و این هم سوشیانس.

ابتدا تشکر کنم از یاد باران عزیز که زحمت تهیه و طراحی این قالب بر عهده این عزیز بود.

 

اما مطالبی که براتون اماده کردم به طور مرتب و سلسله وار هستش که البته از هر کجای این مطالب وارد بشید و از هر جا خواننده بشید می تونید کاملا بحثها رو متوجه بشید و نیازی نیست که قسمتهای قبل رو برگردید و بخونید. مطلب اولی که براتون اماده کردم آداب دعا هستش. به هر حال هر چیزی رسم و رسومی داره. همونجور که غذا خوردن خودش یه سری آدابی داره که باید رعایت کرد دعا کردن هم خودش آدابی داره که اگه رعایت بشه نتیجه و اثرش زودتر مشاهده میشه. اما قبل از اینکه به آداب دعا وارد بشیم باید بدونیم که چرا اصلا باید دعا کرد؟ دعا برای چیه ؟؟؟؟ برای جواب دادن این سوال 2 تا دلیل وجود داره. یکی دلیل عقلی و یکی دلیل نقلی. در این مقاله دلیل عقلی رو براتون میگم و انشالله اگه عمری موند هفته دیگه براتون دلیل نقلیش رو بیان میکنم.

اما خب همه ما میدونیم که عقل میگه اگه ضرری متوجه انسان شد و آدمی هم قدرت برطرف کردنش رو داشت باید اون رو از خودش دفع کنه. خیلی بدیهی هست که در دنیا آدم متوجه یه سری ضررهایی باشه و یه چیزایی آدم رو تهدید میکنه و آدم رو به خودش گرفتار میکنه. چون که آدمی از چیزایی که نفسش رو مشوش میکنه و یا فکر اون رو مشغول میکنه جدا نیست. اما این گرفتاریها هم خودش دو دسته میشه یا داخلی که به بدن آدم بر میگرده و بیماریها رو میشه از این جمله نام برد و یا خارجی که میشه از آزار و اذیت دیگران بر شمرد و یا مسائل ناگواری که از طرف دوستان و آشنایان به انسان برسه.

اگر هم الان هیچکدوم از این مشکلات رو نداشته باشید، باز عقل حکم میکنه که این حوادث رو در آینده پیش بینی کنید و حواستون باشه که شاید در آینده براتون این اتفاق بیفته. چون تو این دنیایی که ما امروز داریم زندگی میکنیم از محالات هستش که آدم دچار گرفتاری ، هر چند کوچک هم نشه. دنیایی که هر روز فجایعی توش اتفاق می افته و هر روز در رو یه پاشنه میگرده.

پس ضررهای این دنیا از دو حال خارج نیست : یکی اینکه آدم یا الان بهش مبتلا هستش و یکی دیگه هم اینکه انسان بهش مبتلا خواهد شد.

دعا وسیله ای برای دفع این ضررهاست، و این در توان و قدرت انسان هستش. پس از نظر عقلی لازمه که آدم با دعا کردن چنین ضررهایی رو از خودش دور کنه. یه حدیث هم از حضرت علی (ع) بگم که فکر کنم  این قضیه رو بیشتر براتون روشن کنه:

 

هیچ فرد مبتلا و گرفتاری نیست اگر چه گرفتاریش بزرگ باشد

 که به دعا نمودن از فرد سالمی که او نیز ایمن از گرفتار شدن به بلا نیست، سزاوارتر باشد.

 

انشالله هفته دیگه دلیل نقلیش رو هم براتون میگم. ببخشید یه کم زیاد شد. آخه ناسلامتی مراسم افتتاحیه بودش دیگه.پس در پناه حق سبز باشید.

اللهم عجل لولیک الفرج

/ 0 نظر / 5 بازدید