از کوچه صدای دف می‌آید

مدینه از عطر گل‌های بهشتی آکنده شده است. فرشتگان از آسمان هفتم سبد سبد عشق می‌ریزند و پیامبر مهربانی‌ها لبخند زنان و پر غرور، ایستاده نظاره‌گر این جشن با شکوه است. از عمق تاریخ و از دل مدینه، عطر گل‌های بهشتی به مشام جان‌ها می‌رسد.  مرد، بالا بلند و سپیدپوش بر آستان قلب‌ها ایستاده است و زن با عصمتی الهی نگاه به کلام رسول خدا دارد.  هُرم نفس‌های گرم پیامبر، شهر را به وجد آورده است. لبان مبارکش آیات حق را بیان می‌کند و امر پروردگار را جاری. مرد را به همسری زن در می‌آورد، و زن را به همسری مرد تزویج می‌کند. کبوتران به پرواز درمی‌آیند و قناری‌ها و مرغان آسمانی چهچه سر می‌دهند. خورشید از چشمان مرد طلوع می‌کند و در چشم های زن به پرواز در می‌آید. بذر کرامت در دل‌هایشان کاشته می‌شود تا در جاده زمان به حرکت در آید و رشد کند. کودکان سیب نگاهشان را می‌چینند و سالخوردگان عطر حضورشان را استشمام می‌کنند. نوای دف و شادی همه جا شنیده می‌شود.  ذکر «مبارک باد» از لب پیر و جوان شنیده می‌شود و ماه و خورشید رقص‌کنان به سماع درمی‌آیند. ستاره گان چشمک می‌زنند و چکاوک‌ها ترانه‌ای نو سر می‌دهند.

پیامبر، به عابران شاخه‌های نور هدیه می‌دهد. همان شاخه‌هایی که از جای‌جای قدوم مرد و زن می‌روید و باغ سبز زندگی را تشکیل می‌دهد.

***

مرد کوه است. استوار و آرام. بی‌همتا و بی‌بدیل.  زن دریاست. زلال و صاف. گوهر عصمت و عفاف با او معنا گرفته است و پاکدامنی از قامت او بالا می‌رود. زن اسمی آسمانی دارد. «فاطمه» و «امیر» میزبان او در خانه‌ای کوچک، اما بزرگ به وسعت اقیانوس است. هیچ آفریده‌ای تاب برابری و همسری ایشان را ندارد. دو تنهای بی‌همتا در قلب زمین.

زن بانویی است از نسل توحید و تقوا. مرد امیری است از جنس امیران و پارسایان و دلیران. خدا تقدیر عاشقانه‌اش را در تزویج این دو بی‌همتا قرار داد و این دو دریا را، اقیانوسی بیکران نمود. «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ... یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ...». (الرحمان: 19 و 22)

زهرا (س) عروس مقدسی ست که فرشتگان دامن عصمتش را در شب زفاف در دست گرفتند و از ورای معجزه سپیده‌گون، پرتو آفتاب رخساره‌اش تا دورترین نقطه عالم دیده می‌شود.

علی (ع) امیر و ولی و امام امتی خواهد شد که جز تمسک به او و به فرزندان او، راه‌ها به کج‌راهه کشیده می‌شود و درب‌های آسمان بسته.

اینک ، این دو روح بلند پرواز بهشتی، در خاک به هم می‌پیوندند تا آغاز گر زندگانی ولایت باشند و از شجره طیبه وصالشان، شاخساران محکم و منور نور در جهان به ثمره بنشیند.

سالروز ازدواج آسمانی‌شان، مبارک

/ 0 نظر / 22 بازدید